Рекорди розпалюють у нас жагу до величі. Багата шахова спадщина налічує низку рекордів, одні з яких залишались чинними впродовж десятиліть, а інші можуть протиматися століттями.

У історії закарбувалися сім найвражаючих шахових рекордів.

Найдовша переможна серія: чемпіон світу Боббі Фішер – 20 (чи 19?) партій

Bobby Fischer, World Chess Champion

Боббі Фішер, володар світового рекорду з найдовшої переможної серії у партіях проти гросмейстерів. | Фотографія з Вікіпедії.

На шляху до здобуття титулу, який увінчався матчем проти Бориса Спаського, Боббі Фішер досяг видатного результату у 20 перемог поспіль у партіях проти елітних суперників. Його серія почалася у 1970-му році на міжзональному турнірі у Пальмі-де-Майорці, де він виграв 7 партій поспіль. Оскільки Оскару Панно була присуджена поразка через вичерпання ліміту часу, то деякі спеціалісти з історії шахів її не враховують.

У матчах претендентів, що відбувалися у наступному 1971-му році, Фішер здолав Марка Тайманова та Бента Ларсена із сухим рахунком 6-0. Здобувши перемогу у першій партії в наступному матчі проти Тіграна Петросяна, Фішер зазнав поразки у другій, і серія перервалася.

Ця поразка не зупинила Фішера, і він легко переміг Петросяна та Бориса Спаського, здобувши титул чемпіона світу з шахів.

Найближчі досягнення:

• Чемпіон світу Боббі Фішер – 11 з 11 на чемпіонаті США 1963-1964-го років
  • Гросмейстер Фабіано Каруана – 7 перемог на Кубку Сінкфілда у 2014-му році

Найдовша серія без поразок: чемпіон світу Михайло Таль – 95 партій

Mikhail Tal, World Chess Champion

Михайло Таль – автор світового рекорду з найдовшої безпрограшної серії у партіях проти гросмейстерів. | Фотографія з Вікіпедії.

Михайло Таль вирізнявся винахідливо агресивним стилем гри, який у повній мірі розкрився у 1960-му році у матчі за світову шахову корону проти Михайла Ботвинника. Вигравши цей матч, у віці 23-х років він став наймолодшим чемпіоном світу в історії - ще один рекорд, який протримався до 1985-го року, коли 22-річний Гаррі Каспаров переміг Анатолія Карпова.

Кар’єру Таля зіпсували проблеми зі здоров’ям, і через перепади у формі його приголомшлива гра у наступні роки залишається поза увагою. З 23-го жовтня 1973-го року по 16-е жовтня 1974-го року він зіграв безпрограшну серію з 95-ти партій – неймовірне досягнення, до якого жоден з гравців не зміг навіть наблизитись.

• Михайло Таль (знову!) – 85 партій з липня 1972-го року по квітень 1973-го
  • Чемпіон світу Хосе Рауль Капабланка – 63 партії, зіграні у період між 10-м лютим 1916-го року та 21-м березням 1924-го

Найдовше перебування на світовому шаховому Олімпі – Емануїл Ласкер – 27 років

Emanuel Lasker, World Chess Champion

Емануїл Ласкер – володар найбільшого стажу чемпіона світу. | Фотографія з Вікіпедії.

Перемігши у 1894-му році Вільгельма Стейніца, Емануїл Ласкер став другим чемпіоном світу з шахів. Він зберігав свій титул до поразки від Хосе Рауля Капабанки у 1921-му. Він продовжував грати та виступати у елітних турнірах у 1930-тих роках. Вважається, що царювання Ласкера подовжила Перша світова війна, через яку було відкладено матчі проти Рубінштейна та Капабланки. Навіть якщо не враховувати роки, коли змагання не проводилися, панування Ласкера залишається найтривалішим серед усіх чемпіонів.

• Чемпіон світу Гаррі Каспаров – 15 років (з 1985-го по 2000-й роки)
  • Чемпіон світу Михайло Ботвинник – сумарно 13 років (з 1948-го по 1963-й роки із перервами)

Найвищий рейтинг Ело – чемпіон світу Магнус Карлсен - 2882

Magnus Carlsen, World Chess Champion

Чемпіон світу Магнус Карлсен, шахіст з найвищим рейтингом в історії. | Фотографія Марії Ємєльянової.

За даними ФІДЕ, Магнус Карлсен досяг цього рейтингу у травні 2014-го року. У неофіційному онлайн-рейтингу йому підкорилася навіть вища позначка у 2889 балів. Існує думка, що рейтингова інфляція нівелює значимість цих рекордів, проте аналітика від сайту Chess.com доводить, що з часом шахові навички мають тенденцію до покращення.

На момент написання цієї статті, лише 12-м гравцям вдавалося подолати рубіж у 2800 балів. Серед них лише Карлсену вдалося наблизитися до позначки у 2900 балів.

• Чемпіон світу Гаррі Каспаров – 2851 (липень 1999 р.)
  • Гросмейстер Фабіано Каруана – 2844 (жовтень 2014 р.)

Наймолодший гравець, який став гросмейстером: гросмейстер Сергій Карякін - 12 років та 7 місяців

Sergey Karjakin, Chess Prodigy

Гросмейстер Сергій Карякін – наймолодший гросмейстер в історії. | Фотографія Марії Ємєльянової.

На момент публікації цієї статті, Карякін залишався єдиним шахістом, який здобув титул гросмейстера у 12-річному віці. Карякін вперше поринув в атмосферу чемпіонського матчу, коли секундував Руслану Пономарьову, під час його матчу за титул чемпіона світу під егідою ФІДЕ проти Василя Іванчука.

У 2016-му році Карякін отримав свій шанс на здобуття чемпіонського титулу, кинувши виклик Магнусу Карлсену. Після 12-ти партій з класичним контролем часу суперники мали в своєму активі по одній перемозі, а рахунок був нічийним: 6-6. Зрештою доля матчу вирішувалася на тайбрейку у швидкі шахи, у якому переміг Карлсен.

• Чемпіон світу Боббі Фішер – 15 років, 6 місяців та 1 день (1958 р.)
  • Гросмейстер Юдіт Полгар – 15 років, 4 місяці та 28 днів (1991 р.)

Найбільша кількість партій у сеансі одночасної гри: гросмейстер Ехсан Гаем Магамі – 604 партії

Ehsan Ghaem Maghami, Simultaneuos Chess

Гросмейстер Ехсан Гаем Магамі, володар світового рекорду з кількості партій у сеансі одночасної гри. | Фотографія з Вікіпедії.

Виставковий матч у форматі сеансу одночасної гри передбачає гру проти багатьох суперників. Зазвичай столи із дошками розставляють вздовж лінії або у формі кола, а гросмейстер пересувається від столу до столу, роблячи свій хід.

Для встановлення світового рекорду з кількості партій у сеансі одночасної гри, Ехсан Гаем Магамі, 9-разовий чемпіон Ірану, відіграв сеанс одночасної гри аж на 604-х дошках. Під час виставкового матчу у форматі сеансу одночасної гри у Тегерані (Іран) він переміг у 580-ти партіях, звів у нічию 16 та програв лише 8 партій. Сеанс відбувався 8-го та 9-го лютого 2011-го року на стадіоні Університету імені Шахіда Бехешті.

• Сьюзен Полгар – 326 суперників з результатом: 309 перемог, 14 нічиїх та 3 поразки (2005 р.)
  • Хосе Рауль Капабланка – 103 суперників з результатом: 102 перемоги та 1 нічия (1922 р.)

Найбільша кількість партій у сеансі одночасної гри, зіграних всліпу - гросмейстер Тимур Гарєєв – 48 партій

Timur Gareyev, Blindfold Chess

Тимур Гарєєв, володар світового рекорду з кількості партій, одночасно зіграних всліпу. | Фотографія Майка Клейна.

Одним з найбільших випробувань у шахах є гра всліпу. Під час такої гри шахіст не має права поглядати на дошку. Гравці повинні тримати в голові усю позицію, а інформація про зроблені ходи надходить у вигляді повідомлень. Під час виставкового матчу у форматі сеансу одночасної гри всліпу, його організатор має тримати у голові одночасно усі позиції – приголомшливе випробування шахових навичок та зосередженості.

Тимур Гарєєв встановив новий світовий рекорд для матчів у такому форматі 3-4 грудня 2016-го року, коли він одночасно зіграв проти 48-ми суперників. Він здобув 35 перемог, звів 7 партій у нічию та капітулював 6 разів. Дізнайтеся більше про цей матч зі звіту на сайті Chess.com про спробу встановлення світового рекорду.

• Майстер ФІДЕ Марк Ланг – 46 суперників (2011 р.)
  • Гросмейстер Мігель Найдорф – 45 суперників (1947 р.)

Відчуваєте натхнення встановлювати власні шахові рекорди? Створіть акаунт на сайті Chess.com і почніть навчатися грі у шахи вже сьогодні!