Aktualności
Oba mecze półfinałowe rozstrzygną się w dogrywce

PeterDoggers
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

Drugi dzień półfinałów Pucharu Świata FIDE zakończył się identycznie, jak poprzedni. Podczas gdy Maxime Vachier-Lagrave Levon Aronian szybko zremisowali w partii hiszpańskiej, Ding Liren Wesleyem So toczyli zacięty bój w partii katalońskiej, który zakończył się w 58 ruchu, kiedy na szachownicy pozostały tylko same króle.

Zastępca sędziego głównego Ashot Vardepetyan dokonuje losowania kolorów w dogrywce po tym, jak partia Ding-So zakończyła się remisem. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Remisy w obu meczach oznaczają, że jutro wszyscy gracze zasiądą do dogrywki. Po serii rapidów i być może blitzów (Armageddon?), dowiemy się którzy gracze zakwalifikują się do przyszłorocznego Turnieju Kandydatów.

Kramnik z pewnością będzie kibicował So, ponieważ sukces Amerykanina bardzo ułatwiłby byłemu mistrzowi świata uzyskanie awansu z rankingu. Tymczasem jeśli Ding lub MVL nie dadzą rady wygrać, to wciąż będą mieć szansę zakwalifikować się podczas listopadowego Grand Prix. W przypadku Aroniana, jutrzejsza wygrana jest jego jedyną drogą do tego, aby być pewnym udziału w Turnieju Kandydatów.

Puchar Świata 2017 | Wyniki Półfinałów

Fed Player Fed Player Classical Rapid Blitz Score
Aronian (2802) Vachier-Lagrave (2804) ½-½, ½-½ 1-1
So (2792) Ding Liren (2771) ½-½, ½-½ 1-1

Jeśli spojrzeć na wczorajszą i dzisiejszą partię tej pary, można odnieść wrażenie, że zarówno Maxime Vachier-Lagrave, jak i Levon Aronian byli zadowoleni, że ich mecz rozstrzygnie się w dogrywce. Jednak naprawdę grali w szachy. W obu przypadkach, jak tylko coś się "wydarzyło" w debiucie, to zawodnik, grający białymi decydował się wziąć remis.

Dzisiejsza partia była nawet krótsza od wczorajszej. Zaledwie dwadzieścia minut i tylko 7 wspólnych ruchów od momentu zakończenia "teorii", gracze zgodzili się na podział punktu.

null

Aronian i MVL w dobrych nastrojach zaraz po partii. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Trzeba podkreślić, że w przeciwieństwie do wczorajszej partii, dziś przygotowanie poszło po myśli Aroniana. Anty-Marschall z 6.d3 8.a3 i 9.Sc3 w wykonaniu MVL został szybko zneutralizowany za pomocą serii bardzo dokładnych ruchów. Co ciekawe, żaden gracz światowej czołówki tego wcześniej nie grał.

Jeszcze bardziej imponujące jest zużycie czasu Aroniana - a właściwie to jego brak. Wszystkie swoje ruchy, od początku do końca, wykonał bez żadnego namysłu i zakończył partię, mając na zegarze o 7 minut więcej, niż na jej starcie, dzięki 30-sekudnowemu dodatkowi po każdym ruchu.

null

Aronian zaprezentował dziś doskonałe przygotowanie. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

"Musiałem pomieszać coś w moim przygotowaniu," Vachier-Lagrave powiedział w rozmowie z Chess.com w wywiadzie dla naszego francuskiego kanału. "Grał bardzo precyzyjnie i nagle była kompletnie równa."

Wydaje się, że lekkim faworytem dogrywki jest Vachier-Lagrave. Przed tym turniejem bilans obu panów był niemal wyrównany, z lekkim wskazaniem na Francuza, który w klasycznych partiach wygrał 5 razy, przegrał 4, a 10 razy padł remis (teraz już 12).

Jednak w szachach szybkich i błyskawicznych ta różnica jest większa. Francuz wygrał 7 razy, przegrał 4, a 12 spotkań przyniosło pokojowy rezultat. W tym roku ich blitz na otwarcie Norway Chess zakończył się remisem. Miesiąc później w Leuven Aronian wygrał partię szybką, za to MVL pokonał go 2-0 w blitzu.

W tym turnieju Aronian grał dogrywkę w Hou Yifan (2-0 w partiach 25-minutowych) oraz z Maximem Matlakovem (dwa remisy w partiach 25-minutowych, następnie wygrana i przegrana w partiach "10+10", a potem 1.5 do 0.5 w partiach "5+3"). MVL pokonał Lendermana 1.5-0.5 w partiach 25-minutowych, Grischuka 1.5-0.5 w partiach "10+10" oraz Svidlera 1.5-0.5 w partiach 25-minutowych.

null

Vachier-Lagrave wylosował białe w jutrzejszej pierwszej partii dogrywki. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Jeśli chodzi o drugi mecz, to i tu widzieliśmy lustrzane odbicie tego, co działo się wczoraj. Nie tylko walka trwała o wiele dłużej od tej rozgrywanej obok, ale także i tym razem jeden z graczy był bliski wygranej.

Przewaga Ding Lirena nie była tak jasna, jak wczorajsza przewaga So, ale nadal całkiem pokaźna. "Dostałem pozycję-marzenie w katalońskiej," powiedział Chińczyk, "a on bronił się bardzo dobrze."

Pomimo niezbyt agresywnego ustawienia z 6.b3 w katalońskiej, Ding był w stanie utrzymać przewagę dzięki kilku silnym ruchom (10.Se1!, 15.Wfc1!). Krytyczny moment nadszedł w ruchu 37.

Kiedy Nastja Karlovich z FIDE skonfrontowała z nim linię 37.Wh8 Wc7 38.Wdd8 Wxc5, okazało się, że Ding to oczywiście widział, ale "nie było tam mata." Może to być prawda, ale, jak wskazuje Dejan Bojkov, mógł dostać obiecującą wieżówkę, w której mógłby grać  przez pewien czas na dwa wyniki...

Dejan Bojkov's Game of the Day

null

Ding wciąż naciska w wieżówce, ale najgorsze dla So już minęło. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

W jutrzejszej dogrywce to prawdopodobnie So jest faworytem, ale bardzo niewielkim. W partiach klasycznych jak dotąd każdy z nich triumfował po razie, a 11 partii zakończyło się podziałem punktu. So pokonał Dinga w partii szybkiej raz, a było to w 2011 roku i rozstrzygnęło ich mecz w pierwszej rundzie Pucharu Świata w Khanty-Mansiysku. Ponadto obaj panowie rozegrali czteropartiowy mecz w zeszłym roku w Szanghaju; to właśnie tam Ding zaliczył swoją wygraną w klasycznej partii, przechylając szalę zwycięstwa w meczu na swoją korzyść.

W Tbilisi So zaliczył jak dotąd tylko dwie dogrywki. Pokonał Bluebauma 2-0 w partiach "10+10" oraz Jobavę 1.5-0.5 w partiach 25-minutowych. Ding o awans do kolejnej rundy trzeciego dnia walczył dwukrotnie, pokonując zarówno Martyna Kravtsiva, jak i Santosha Vivita Gujrathi 1.5-0.5 w partiach 25-minutowych.

null

So w pierwszej partii dogrywki będzie grał białymi. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Ani Ding ani So nie przegrali jak dotąd ani jednej partii w tym turnieju, ale Chińczyk przyznał, że wczoraj było blisko. "Komputer natychmiast pokazuje, że jest wygrana białych, ale wygrywający wariant jest nieco trudny do policzenia."

2017 FIDE World Cup Bracket Quarterfinals

(Kliknij, aby zobaczyć większą wersję.)

Partie z TWIC.

Puchar Świata odbywa się w dniach 3-27 września w stolicy Gruzji, Tbilisi. Każda runda składa się z dwóch partii klasycznych (finał z czterech), a w przypadku remisu 1-1, trzeciego dnia rozgrywane są partie szybkie i błyskawiczne. Całkowita pula nagród to 1.6 miliona dolarów, w tym 120 tysięcy dla zwycięzcy. Dwaj finaliści uzyskają awans do przyszłorocznego Turnieju Kandydatów.

Chess.com pokazuje partie na Chess.com/Live. Możesz także oglądać relację na żywo na Chess.com/TV , którą organizuje Chessbrahs, zapewniając najlepszych komentatorów w branży: GM Erica Hansena, GM Robina van Kampena, GM Yassera Seirawana oraz IM Amana Hambletona.

Poprawka: Wcześniejsza wersja tego artykułu zawierała informację, jakoby tylko MVL miał szansę na kwalifikację podczas listopadowego Grand Prix, a także że dla Aroniana i Dinga wygranie dogrywki jest jedyną opcją, aby zapewnić sobie uczestnictwo w tej imprezie. Jednak Ding również ma szansę, aby zakwalifikować się z Grand Prix.

Wcześniejsze raporty:

Peter Doggers

Peter Doggers joined a chess club a month before turning 15 and still plays for it. He used to be an active tournament player and holds two IM norms.

Peter has a Master of Arts degree in Dutch Language & Literature. He briefly worked at New in Chess, then as a Dutch teacher and then in a project for improving safety and security in Amsterdam schools.

Between 2007 and 2013 Peter was running ChessVibes, a major source for chess news and videos acquired by Chess.com in October 2013.

As our Director News & Events, Peter writes many of our news reports. In the summer of 2022, The Guardian’s Leonard Barden described him as “widely regarded as the world’s best chess journalist.”

In October, Peter's first book The Chess Revolution will be published!

Company Contact and News Accreditation:

Email: [email protected] FOR SUPPORT PLEASE USE chess.com/support!
Phone: 1 (800) 318-2827
Address: 877 E 1200 S #970397, Orem, UT 84097

więcej od PeterDoggers
Chip Neuralink w mózgu pomaga sparaliżowanemu mężczyźnie grać w szachy

Ding Liren gotowy do startu w turnieju Tata Steel: „Czuję się dużo lepiej niż wcześniej”