Aktualności
Hetman lepszy od wieży: Aronian i Ding w finale PŚ oraz w Turnieju Kandydatów

PeterDoggers
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

Levon Aronian Ding Liren zakwalifikowali się zarówno do finału Pucharu Świata FIDE, jak i do przyszłorocznego Turnieju Kandydatów. Ding pokonał Wesleya So w partiach "10+10", a Aronian odprawił z kwitkiem Maxime'a Vachiera-Lagrave, wygrywając Armageddon. W obu meczach decydująca okazała się elementarna końcówka "hetman przeciwko wieży."

Aronian i MVL doszli aż do Armageddonu. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Po niezwykle intensywnym dniu dogrywek, wiadomo już kto otrzyma najcenniejsze nagrody. Dwaj zwycięzcy, Aronian i Ding, zapewnili sobie wejściówki do Turnieju Kandydatów i zagrają o zwycięstwo w Pucharze Świata oraz o pierwszą nagrodę, czyli 120 tysięcy "zielonych". Przedtem jednak mają dzień wolny na regenerację. Finał zaczyna się w sobotę.

Dwóch przegranych, So i Vachier-Lagrave, opuszczają Tbilisi bogatsi o 50 tysięcy dolarów każdy. So nadal ma szansę na awans do Turnieju Kandydatów z rankingu; walka pomiędzy nim, Caruaną i Kramnikiem potrwa jeszcze dwa miesiące. Także dla MVL jeszcze nie wszystko stracone, gdyż kwalifikację może zdobyć podczas Grand Prix; dobrą wiadomością dla niego jest fakt, że Ding już mu tam miejsca nie odbierze.

2½-3½

Dramatyzm. Radość. Zwycięzcy. Pokonani. Szachy klasyczne kontra szachy przyspieszone. Nerwy kontra umiejętności. Hetman kontra wieża.

Może być tylko jeden - tekst z filmu "Highlander" (polski tytuł to "Nieśmiertelny" [przyp. red.]) przychodzi na myśl zawsze wtedy, gdy turniej, rozgrywany systemem pucharowym, wchodzi w decydującą fazę. Każdy z tej czwórki z całą pewnością był w stanie wygrać Puchar Świata, ale już tylko dwóch może nadal o tym marzyć. Nie ma nic okrutniejszego w szachach.

null

So upuszcza salę gry po raz ostatni wraz ze swoją przybraną matką Lotis Key. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Szachowi kibice wszystkich poziomów z zapartym tchem śledzili rozwój wydarzeń w obu meczach. Na Twitterze znane nazwiska brału udział w ogólnym podekscytowaniu. Fanom dłuższą chwilę zajęło dojście do siebie; wyobraź sobie, co by było, gdybyś był jednym z uczestników.

Kawał dobrych szachów dziś w półfinałach. To było bardzo ekscytujące! Zwycięzcy są szczęśliwi, a przegrani... ciężko, bardzo ciężko. #FIDEWorldCup2017 #fideworldcup

Ale najpierw mecz Ding Liren-Wesley So. Dwie klasyczne partie, w których obaj mieli swoje szanse, zapowiadały ekscytującą batalię. Pierwsza partia dogrywki była w dużej mierze podobna do poprzedniczek. Ding miał wygrywającą przewagę (naprawdę wygrywającą i białe nie miały już ruchów), ale ją roztrwonił:

null

Partia, o której można zapomnieć tylko wtedy, kiedy pod koniec dnia wciąż jesteś w turnieju. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Po 9-ruchowym remisie w drugiej partii dogrywki, Ding ponownie uzyskał wygraną pozycję czarnymi w pierwszej partii "10+10". Tym razem ostatecznie udało mu się zakończyć ją po swojej myśli, ale w widoczny sposób się stresował. Nietypowo dla siebie, przeżywał ciężkie chwile, siedząc nieruchomo, jednak końcówkę "hetman przeciwko wieży" rozegrał w nieskazitelny sposób:

W sytuacji, w której koniecznie potrzebował zwycięstwa, So zagrał obronę Benoni, ale wczesna wymiana hetmanów doprowadziła do końcówki, w której kompletnie nie było możliwości, aby stworzyć jakiekolwiek szanse na wygraną. Ding miał wszystko pod kontrolą, utrzymał remis i został pierwszym Chińczykiem, który zagra w Turnieju Kandydatów. Historyczny dzień dla szachów w Chinach.

null

So "poddaje mecz", zgadzając się na remis i opuszcza Puchar Świata. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

"Czuję się bardzo szczęśliwy po dzisiejszej dogrywce," powiedział zwycięzca. "W pierwszej partii miałem dużo lepszą. W pewnym momencie miałem wygraną. (...) Mając około 4 minuty na zegarze, nie znalazłem prostej wygranej i zepsułem przewagę. Sprawił, że byłem sfrustrowany."

Ding wyjaśnił, że szybki remis, który nastąpił potem, był dla niego miłą niespodzianką, ponieważ mógł trochę odpocząć, przygotować się i pozbyć się negatywnych emocji - sugerował, że So powinien był grać dalej.

Powiedział również, że wygrana w zeszłorocznym meczu w Szanghaju pomogła mu "zbudować pewność siebie przeciwko temu rywalowi," ponieważ "jest on bardzo silnym i bardzo solidnym graczem. Strasznie ciężko go pokonać."

null

Ding pokonał gracza, który rzeczywiście jest bardzo trudny do pokonania. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Komentarz Dinga o chińskim zainteresowaniu zawodami może tylko przysporzyć mu kibiców: "Mój trener powiedział mi, że powinienem zignorować transmisję w Chinach, ale po prostu nie mogę tego zronić, ponieważ czasami motywuje mnie to do lepszej gry!"

W tym momencie na placu boju została już tylko jedna para. Levon Aronian Maxime Vachier-Lagrave wciąż szli łeb w łeb po partiach "10+10". Najpierw wymienili po ciosie w partiach 25-minutowych. Pierwszy w imponującym stylu uderzył Vachier-Lagrave:

null

Fantastyczny początek dogrywki nie wystarczył MVL do awansu. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Francuz prawdopodobnie żałuje wyboru debiutowego, jakiego dokonał w drugiej partii szybkiej, ale trzeba powiedzieć, że nie ma on zbyt szerokiego repertuaru przeciwko 1.d4. Aronian zagrał 3.f3 przeciwko Grunfeldowi i, teoretycznie rzecz biorąc, ustawienie rodem z obrony Benoni, było przyzwoitym wyborem. Ale....Benoni, kiedy remis Ci wystarcza?

Ofiara figury w wykonaniu Aroniana była nowinką i sprawdziła się świetnie:

null

Aronian stawia hetmana na h5, rozstrzyga partię i wyrównuje stan meczu. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Ich partie "10+10" zakończyły się remisami po wyrównanej grze, podczas gdy Ding i So w tym momencie już zakończyli swój mecz. Przez moment sędziowie z krajów, które oficjalnie są w stanie wojny, Ashot Vardepetyan (Armenia) oraz Faik Gasanov (Azerbejdżan) zagrali towarzyską partię blitza na wolnej szachownicy, aby zabić nudę. Wśród widzów byli Aronian i MVL!

Przeszli do kolejnego etapu dogrywki, czyli do partii, w których każdy gracz ma 5 minut, a po każdym ruchu dostaje dodatkowe 3 sekundy. Aronian miał kompletnie wygraną w pierwszej partii, ale nie zdołał zamienić jej na punkt, a potem role się odwróciły i to MVL zmarnował wygraną końcówkę:

null

Co za mecz! | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Po kolejnym remisie w hiszpańskiej, w końcu w tym turnieju zobaczyliśmy Armageddon. Nie zdarzyło się do jak dotąd w żadnej dogrywce w Tbilisi. Jeden duński arcymistrz (również uczestnik tego Pucharu Świata) widocznie na to czekał:

MVL wygrał losowanie i miał możliwość wybrania, jakim kolorem zagra. Zdecydował się na czarne, co oczywiście wiązało się z tym, że miał mniej czasu (4 minuty przeciwko 5 minutom Aroniana), ale za to remis oznaczał jego zwycięstwo. Począwszy od ruchu 61 zawodnicy mieli dostawać 3-sekundowy dodatek.

Vachier-Lagrave miał lepszą pozycję, potem był bliski remisu w wieżówce, ale wtedy Aronian znalazł przepiękną kombinację, która ostatecznie doprowadziła do końcówki "hetman przeciwko wieży", dokładnie takiej samej, jak w partii Ding-So. Aronian również wiedział dokładnie, co robić.

"Sądzę, że nasze klasyczne partie nie były tak ekscytujące jak dogrywka, w której w pewnym sensie spłaciliśmy kibicom nasz dług," powiedział Aronian. "Myślałem, że mam przewagę w trakcie tego meczu podczas partii szybkich, ale nie mogłem jej wykorzystać."

Po przegraniu pierwszej partii, nie było konkretnej strategii na wygranie w drugiej: "Kiedy nie masz nic do stracenia, musisz chwycić byka za rogi." Powiedział także, że na Armageddon również nie istnieje optymalna strategia. "Musisz mieć trochę szczęścia. Nie ma gotowej recepty, takiej jak granie precyzyjnych ruchów. Nie, po prostu musisz grać szybko i mieć nadzieję, że Twój przeciwnik popełni jakieś błędy."

Aronian odetchnął z ulgą. "To był niezwykle dramatyczny dzień. Dobrze że już się skończył i to ja okazałem się zwycięzcą."

null

Aronian zagra w Turnieju Kandydatów razem z Karjakinem, Dingiem oraz 5 innymi zawodnikami. | Photo: Chess.com/Maria Emelianova.

Ormianin, który wygrał Puchar Świata także w 2005 roku w Khanty-Mansiysku, określił dzisiejszą wygraną, jako "z całą pewnością jedną z najtrudniejszych i, powiedziałbym, najcenniejszych." Wspomniał też, że minęło 12 lat od jego sukcesu w Khanty: "Jest krąg i ten krąg musi zostać domknięty. To nie ma nic wspólnego ze mną, tak po prostu działa natura!"

Komplementował swojego przeciwnika: "Jest bardzo dobry w blitza. Myślę, że pokazałem, że też jestem niezły!"

Na temat finału Aronian powiedział: "Osiągnąłem cel, jaki miałem na ten turniej, a teraz przede mną jest bonus, który fajnie byłoby mieć w swojej kolekcji!"

null

(Kliknij, aby zobaczyć większą wersję.)

Partie z TWIC.

Puchar Świata odbywa się w dniach 3-27 września w stolicy Gruzji, Tbilisi. Każda runda składa się z dwóch partii klasycznych (finał z czterech), a w przypadku remisu 1-1, trzeciego dnia meczu rozgrywane są partie szybkie i błyskawiczne. Całkowita pula nagród to 1.6 miliona dolarów, w tym 120 tysięcy dla zwycięzcy. Dwaj finaliści uzyskają awans do przyszłorocznego Turnieju Kandydatów.

Chess.com pokazuje partie na Chess.com/Live. Możesz także oglądać transmisję na żywo na Chess.com/TV którą organizuje Chessbrahs, zapewniając najlepszych komentatorów w branży: GM Erica Hansena, GM Robina van Kampena, GM Yassera Seirawana oraz IM Amana Hambletona.

Poprzednie raporty:

Peter Doggers

Peter Doggers joined a chess club a month before turning 15 and still plays for it. He used to be an active tournament player and holds two IM norms.

Peter has a Master of Arts degree in Dutch Language & Literature. He briefly worked at New in Chess, then as a Dutch teacher and then in a project for improving safety and security in Amsterdam schools.

Between 2007 and 2013 Peter was running ChessVibes, a major source for chess news and videos acquired by Chess.com in October 2013.

As our Director News & Events, Peter writes many of our news reports. In the summer of 2022, The Guardian’s Leonard Barden described him as “widely regarded as the world’s best chess journalist.”

In October, Peter's first book The Chess Revolution will be published!

Company Contact and News Accreditation:

Email: [email protected] FOR SUPPORT PLEASE USE chess.com/support!
Phone: 1 (800) 318-2827
Address: 877 E 1200 S #970397, Orem, UT 84097

więcej od PeterDoggers
Chip Neuralink w mózgu pomaga sparaliżowanemu mężczyźnie grać w szachy

Ding Liren gotowy do startu w turnieju Tata Steel: „Czuję się dużo lepiej niż wcześniej”