Aktualności
Carlsen podstawia hetmana, a następnie wygrywa mecz
Po niezbyt dobrym początku, Carlsen odwrócił losy pierwszego seta. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

AnthonyLevin
| 0 | Relacja z wydarzenia szachowego

W środę w pierwszym dniu półfinałów Champions Chess Tour 2023 zwycięstwa odnieśli arcymistrzowie Magnus CarlsenNodirbek Abdusattorov.

W partii przeciwko arcymistrzowi Fabiano Caruanie Carlsen miał przegraną pozycję i grał bez hetmana, a mimo to wygrał. Później odniósł jeszcze dwa zwycięstwa, dzięki czemu wygrał pierwszego seta półfinałowego meczu.

Analizę najciekawszej partii Carlsena z Caruaną przygotował IM Dawid Czerw:

Abdusattorov rozpoczął półfinał z arcymistrzem Wesleyem So od porażki, ale później wygrał dwa razy z rzędu (zdążył nas już przyzwyczaić do takich powrotów), dzięki czemu pokonał Amerykanina w pierwszym secie i prowadzi 1-0.

Drugie i ewentualnie trzecie, dogrywkowe sety zostaną rozegrane w czwartek, 14 grudnia, o godz. 18:00 czasu polskiego (CET).

Jesteśmy już prawie na ostatniej prostej, ponieważ do końca turnieju zostały tylko 3 dni. Zawodnicy, którzy grają w półfinałach mają zagwarantowaną nagrodę w wysokości przynajmniej 50 tys. dolarów (nie wliczając w to 1 tys. dolarów za każde meczowe zwycięstwo).

Format półfinałów przypomina grę w tenisa—zwycięzca zostanie wyłoniony w trzech setach. Każdy set składa się z czterech partii i ewentualnej dogrywki w formie armagedonu. Jeśli po dwóch setach jest remis 1-1, o losach meczu rozstrzygnie trzeci, skrócony set. Dokładne informacje na temat formatu turnieju można znaleźć tutaj.

Carlsen 3-2 Caruana: Słaby początek Carlsena, ale później było już tylko lepiej

Żadna partia w tym meczu, włącznie z armagedonem, nie zakończyła się remisem. Pierwsza połowa seta przebiegała pod dyktando Caruany, ale później stery przejął Carlsen.

Tak naprawdę było to drugie spotkanie obu zawodników w tym turnieju, a poprzednie zakończyło się zwycięstwem Norwega. Z drugiej strony, Caruana prezentuje wyśmienitą formę. Po bezproblemowym wygraniu we wtorek dwóch meczów powiedział: „Czuję, że jeśli zagram tak, jak wczoraj, to będę miał szansę”.

Czuję, że jeśli zagram tak, jak wczoraj, to będę miał szansę.

—Fabiano Caruana

Carlsen przyszedł na rundę nieco rozczochrany. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

W pierwszej partii aktualny mistrz Stanów Zjednoczonych zagrał czarnymi obronę archangielską w partii hiszpańskiej, uzyskując po debiucie mniej więcej równą pozycję, a w dalszej fazie partii całkowicie zdominował swojego przeciwnika w końcówce ciężkofigurowej. To, co stało się później, Carlsen podsumował w następujących słowach: „W pewnym momencie zacząłem pchać moje piony. Może i straciłem hetmana, ale jakoś udało mi się wygrać. Nie mam pojęcia, jak!”

„Łagodnie mówiąc, pierwsza partia to porażka” – powiedział Caruana, który odegrał się na Carlsenie w partii nr 2. Hess pochwalił wspaniałą grę Amerykanina w końcówce: „Ograł Magnusa Carlsena tak, jak Carlsen ogrywa innych!”

Ograł Magnusa Carlsena tak, jak Carlsen ogrywa innych

—Robert Hess

W partii nr 3 Caruana ponownie zagrał obronę archangielską. Przyznał później, że 17.Gg5 w wykonaniu Carlsena nie było dobrym ruchem, a po jego odpowiedzi 17...Sh5, Vachier-Lagrave powiedział w trakcie transmisji: „Czuję, że Magnus stracił już nadzieję na uzyskanie przewagi w debiucie... ta pozycja jest dla Fabiano bardzo komfortowa”.

Caruana zwiększał presję za pomocą swojego silnego skoczka z pola f4 i zadał ostateczny cios w postaci 32...Sxg2!, po którym Howell oznajmił: „Koniec gry! Nie ma szans, żeby Magnus Carlsen to przetrwał!”

W kolejnej partii Carlsen musiał wygrać czarnymi i zrobił to. Na poniższym nagraniu można usłyszeć, jak Howell wyjaśnia błąd, który Caruana popełnił we wczesnej fazie partii:

Carlsen niczym gromowładny Zeus rzucił w przeciwnika stylowy grom w postaci 19...Gxh2! – to odkryty atak odsłaniający linię d. W partii nastąpiło potem: 20.Kxh2 Wxd2 21.Gxd2 Hd6+ i czarne wygrały w końcówce.

Armagedon: Carlsen gra czarnymi o zwycięstwo

Carlsen wygrał licytację, proponując za grę czarnymi 8 minut 56 sekund. Później wyjaśnił: „Nie zastanawiałem się zbyt długo, wydawało mi się to normalne”, na co Caruana, który zaproponował ponad 10 minut, odparł: „Nie ma opcji, żebym zalicytował tylko 8:56”.

Trudny moment w turnieju dla Caruany. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

Po meczu Carlsen wyjaśnił: „Po prostu nie chciałem być w sytuacji, w której jestem tłamszony. Nie chciałem grać długiej partii – nie miałem na to ani sił, ani nerwów. Chciałem jak najszybciej zagrać ostro i zobaczyć, co z tego wyniknie”. Carlsen dodał też, że Caruana nie spodziewał się chyba takiego ostrego wariantu ze strony czarnych.

Chciałem jak najszybciej zagrać ostro i zobaczyć, co z tego wyniknie.

—Magnus Carlsen

Naszą partię dnia, którą Carlsen wygrał, choć wystarczał mu tylko remis, skomentował GM Rafael Leitao.

Abdusattorov 2,5-1,5 So: Nastolatek przegrywa pierwszą partię, ale następnie przejmuje kontrolę nad meczem

Po zajęciu pierwszego miejsca w turnieju kołowym So dostąpił przywileju wyboru przeciwnika w półfinałach. Do wyboru miał byłego pretendenta do tytułu mistrza świata oraz byłego mistrza świata w szachach szybkich i ostatecznie zdecydował się wybrać najmłodszego i najmniej doświadczonego zawodnika.

W Finałach pozostało już tylko 4 graczy. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

W pierwszym starciu zawodnicy szybko przeszli z partii hiszpańskiej do skomplikowanej końcówki z czterema gońcami na planszy. Po 89 ruchach, gdy obaj gracze mieli na zegarach po około 10 sekund, So w końcu przebił się wolnym pionem przez obronę Abdusattorova:

W drugim dniu Finałów Abdusattorov otrzymał od komentatorów przydomek „comeback kid” (pl. dzieciak, który wraca do gry), a trafność tego określenia udowodnił już w następnej partii, którą zakończył poświęceniem hetmana.

„Cieszę się, że wygrałem remisową końcówkę!” – powiedział Abdusattorov tuż po wygraniu drugiej partii z rzędu. Howell przeanalizował kluczowy moment partii w grze środkowej oraz końcówkę, która była jego następstwem:

W ostatniej partii Abdusattorov również zremisował i jego wygrana stała się faktem. „To moje pierwsze meczowe zwycięstwo z Wesleyem. To świetne uczucie!” – powiedział po partii, a następnie dodał: „W każdej partii grałem dobre szachy. Jestem zadowolony z mojego dzisiejszego występu”.

Świetny start półfinałów dla mistrza świata w szachach szybkich z 2021 roku. Zdjęcie: Thomas Tischio/Chess.com.

To jeszcze jednak nie koniec walki w półfinałach. W czwartek Caruana i So będą mieli szansę powalczyć o wygranie drugiego seta, a jeśli tak się stanie, o tym, kto awansuje do ścisłego finału, a kto pojedzie do domu, będzie musiał zadecydować trzeci, skrócony set.

Gdzie śledzić turniej?
Transmisje z Finałów Champions Chess Tour 2023 można śledzić na Chess.com/TV, na naszym kanale na Twitchu lub na YouTubie. Wszystkie partie z turnieju można znaleźć na naszej stronie z wydarzeniami.

Transmisję prowadził IM Dawid Czerw.

Finały Champions Chess Tour 2023 (Finały CCT) to turniej kończący tegoroczny cykl Champions Chess Tour – najważniejsze jak dotąd rozgrywki zorganizowane przez Chess.com. Zawodnicy spotkają się na żywo w Toronto, w Kanadzie, żeby stoczyć walkę o tytuł mistrza CCT. Finały, w których łączna pula nagród wynosi pół miliona dolarów, rozpoczną się 9 grudnia o godz. 18:00 czasu polskiego (CET).

Poprzednie artykuły:

NM Anthony Levin

NM Anthony Levin caught the chess bug at the "late" age of 18 and never turned back. He earned his national master title in 2021, actually the night before his first day of work at Chess.com.

Anthony, who also earned his Master's in teaching English in 2018, taught English and chess in New York schools for five years and strives to make chess content accessible and enjoyable for people of all ages. At Chess.com, he writes news articles and manages social media for chess24.

Email:  [email protected]

więcej od NM AnthonyLevin
Najmłodszy GM na świecie wygrywa ChessKid Youth Championship 2024 w kategorii do lat 13